Eco driving czyli ekojazda.

EkojazdaEco driving, a po polsku ekojazda to ekonomiczna, oszczędna jazda samochodem, czyli takie prowadzenie i obsługa samochodu, aby zużycie paliwa i częsci, a przez to koszty jego utrzymania były jak najniższe. Ekojazda to odpowiedni styl jazdy samochodem w dobrym stanie technicznym. Poniżej kilka uniwersalnych porad jak jeździć oszczędnie.

Poznaj swoje auto

Kupując samochód (nowy czy używany) koniecznie przeczytaj jego instrukcję obsługi. Pozwoli Ci to lepiej poznać swój samochód. A od tego w dużej mierze zależy jego bezawaryjna praca oraz oszczędna jazda. Ponadto wielu producentów zamieszcza w instrukcji praktyczne porady dla użytkowników.

Stan techniczny samochodu

Koniecznie zabaj o dobry stan techniczny pojazdu. Poprawne działanie wszystkich urządzeń auta wpływa na osiągi oraz umożliwia ekonomiczną jazdę. Na przykład: prawidłowe wyregulowanie silnika może dać nawet kilka procent oszczędności w zużyciu paliwa. Pomocne tutaj są coroczne przeglądy okresowe zalecane przez producenta oraz wykonanie czynności zawartych w wykazie przeglądów okresowych.

Dobierz opony do modelu samochodu zgodnie z zaleceniem producenta. Pamietaj, że większe opory toczenia to wyższe zużycie paliwa. Regularnie kontroluj ciśnienie w oponach. Zbyt niskie ciśnienie spowoduje, że spalanie wzrośnie nawet o kilka procent.

Używaj odpowiedniego oleju. Używanie oleju gorszego niż zaleceny przez producenta może spowodować zwiększoną konsumpcję paliwa. Oczywiście konieczna jest regularna wymiana - zgodnie z zaleceniami producenta.

Ekojazda a styl jazdy

Nie należy rozgrzewać silnika na postoju poprzez zwiększanie prędkości obrotowej silnika. W ten sposób silnik wolno się nagrzewa, powodując zwiększone zużycie paliwa. Należy powoli ruszyć, unikając wysokich obrotów, wtedy silnik nagrzeje się dużo szybciej.

Unikaj jazdy na luzie. Współczesne samochody palą najmniej paliwa podczas hamowania silnikiem. W czasie hamowania silnikiem dopływ paliwa jest odcięty, a silnik napędzany jest przez koła pojazdu. Paliwo zaczyna ponownie płynąć do silnika dopiero przy około 1300 obr/min.

Pamiętaj, że aby jeździć tanio musisz jeździć płynnie. Rozpędzanie pojazdu wymaga dużo więcej energii niż utrzymanie stałej prędkości. Dlatego staraj się przewidywać sytuacje na drodze oraz jak najrzadziej hamować i przyspieszać.

Należy rozsądnie korzystać z urządzeń elektrycznych. Ogrzewana tylna szyba czy dodatkowe reflektory pobierają duży prąd, zwiększając zapotrzebowanie na moc silnika i zużycie paliwa.

Ekojazda a światła

W naszym kraju świała mijania są obowiązkowe przez cały dzień więc powoduje to nieco większe zużycie paliwa zwłaszcza w czasie jazy w ruchu miejskim. Nowoprodukowane pojazdy zwykle mają fabrycznie zamontowane światła do jazdy dziennej, które zyżywaja znacznie mniej mocy niż tradycyjne żarówki halogenowe. Jeśli mamy starszy pojazd nie posiadający takich świateł możemy zamontować diodowe światła do jazdy dziennej. Takie światła mają dłuższą żywotność więc zaoszczędzimy nie tylko na paliwie, ale także na żadszej wymianie żarówek.

Pożytki z ekojazdy

Jeśli ekojazda i jej zasady są dla Ciebie zrozumiałe i będziesz o nich pamiętać to możesz liczyć na oszczędności, jednocześnie jeżdząc bezpieczniej. Im bardziej do tej pory twój styl jazdy był odległy od tego co eco driving proponuje, tym więcej zaoszczędzisz.