Pułapki ubezpieczeń OC AC samochodu.

Nie jest tajemnicą, że część kierowców oszukuje firmy ubezpieczeniowe i wyłudza ubezpieczenia. Okazuje się jednak, że firmy ubezpieczeniowe nie są lepsze i często zaniżają odszkodowania, podważają rachunki i stosują kruczki prawne by nie wypłacić należytego odszkodowania. Na takich działaniach towarzystw tracą wszyscy kierowcy. Zobacz na co uważać kupując ubezpieczenie samochodu, co może Cię czekać kiedy przyjdziesz po odszkodowanie i na jakie pułapki ubezpieczeń można się natknąć.

Pułapki w umowie i OWU.

Przede wszystkim warto dokładne zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Umowy (OWU) oraz treścią umowy ubezpieczenia przed jej podpisaniem. Źródłem pułapek jest nieznajomosć OWU. Określają one, co jest przedmiotem ubezpieczenia, do czego zobowiązane są strony umowy oraz w jaki sposób ustalana jest wysokość odszkodowania. Nieznajomosć tych warunków skutkuje nierzadko rozczarowaniem. Niestety wiele osób nie czyta lub nie rozumie OWU co skutkuje tym, że tak naprawdę kupują "kota w worku". A wtedy przy wypłacie klienta może zaskoczyć fakt, że ubezpieczyciel potrąci mu z odszkodowania koszty amortyzacji lub udział własny, bo tak przecież jest w umowie, którą podpisał.

Koszty holowania a ubezpieczenie.

Często kością niezgody są koszty holowania uszkodzonego w kolizji pojazdu. Koszty te powinny zostać pokryte z OC sprawcy wypadku. Pozostaje pytanie do jakiej kwoty koszty holowania są akceptowalne? Jeśli koszty bedą zbyt wysokie ubezpieczyciel może się powołać na obowiązek poszkodowanego do minimalizowania kosztów i strat i zachowania zdrowego rozsądku (art. 826 k.c.). Zdaniem Rzecznika Ubezpieczonych jeśli jest możliwość skorzystania z usług tańszego przedsiębiorcy działającego na danym rynku lokalnym, poszkodowany powinien skorzystać z jego usług. Powinien zasięgnąć informacji, jak kształtują się ceny za tego typu usługi przed zawarciem umowy holowania, a potem jeszcze próbować tę cenę negocjować. W razie rzeczywistego zawyżenia kosztów holowania zakład ubezpieczeń będzie miał prawo wypłacić kwotę odpowiadającą średniej cenie za takie usługi. Jeśli jednak poszkodowany trafi po wypadku do szpitala, a holowanie zleci policja, wówczas ubezpieczyciel sprawcy nie powinien kwestionować przedstawionej faktury.

Podwójne OC.

Należy zwrócić uwagę na pułapkę podwójnego OC. Ma to miejsce wtedy gdy właściciel pojazdu kupuje ubezpieczenie OC w innej firmie, ale zapomina złożyć wypowiedzenie starej polisy.

Udział własny lub franszyza redukcyjna.

Zapytaj agenta lub sam poszukaj w OWU informacji na temat udziału włąsnego lub franszyzy redukcyjnej - o taką kwotę Towarzystwo Ubezpieczeniowe pomniejszy odszkodowanie. Tanie AC zwykle kuszą ceną, ale upewnij się czy w razie szkody Twoje odszkodowanie nie zostanie pomniejszone. Rada: kupując AC wybierz ofertę bez udziału własnego.

Zbyt szybka jazda.

Ubezpieczyciel najprawdopodobniej obniży Ci odszkodowanie za zbyt szybką jazdę i to nawet jeśli wypadek nie był z Twojej winy. Możesz stracić na tym nawet 30-40 % należnej kwoty odszkodowania.

Kluczyki i dokumenty a AC.

Zazwyczaj ubezpieczyciele uzależniają wypłatę odszkodowania od spełnienia pewnych warunków. W razie kradzieży samochodu, ubezpieczeciel zanim wypłaci odszkodowanie z AC, wymaga dostarczenia kompletu kluczyków i dokumentów. Jeśli nie masz kluczyków lub/i dokumentów, a w warunkach umowy jest zapis o obowiązku niepozostawiania kluczyków i dokumentów w pojeździe to ubezpieczyciel może odmówić wypłaty i bardzo trudno będzie Ci taką sprawę wygrać.

Części oryginanlne czy zamienniki.

Ubezpieczyciele próbując zaoszczędzić godzą się zapłacić za naprawę, ale pod warunkiem, że zostanie ona przeprowadzona przy użyciu części nieoryginalnych czyli tańszych zamienników. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, części alternatywne to takie "których producent zaświadczy, że są one tej samej jakości co komponenty, które są lub były stosowane do montażu danych pojazdów samochodowych". Rozporzadzenie to miało na celu zwiększenie konkurencyjności na rynku motoryzacyjnym, ale próbują je wykorzystywać niektóre firmy ubezpieczeniowe. W opinii rzecznika ubezpieczonych nie można ograniczać prawa poszkodowanego do uzyskania pełnej rekompensaty. Dlatego zastępowanie występujących uprzednio w pojeździe części oryginalnych częściami alternatywnymi jest dopuszczalne, ale pod warunkiem, że poszkodowany wyrazi na to zgodę. Narzucanie przez zakłady ubezpieczeń naprawy pojazdów z użyciem części alternatywnych jest nadużyciem i nie powinno mieć miejsca.