Samochód zastępczy.

Samochód z ubezpieczenia OC

Kluczyki do samochoduZostałeś poszkodowany w kolizju lub wypadku w wyniku, którego Twój samochód wymaga naprawy, a koniecznie potrzebujesz pojazdu zastępczego? Jeśli tak, to możesz domagać się od ubezpieczyciela sprawcy pokrycia kosztów wynajmu samochodu zastępczego. W takiej sytuacji koszt wynajmu pojazdu byłby opłacony ze środków pochodzących z ubezpieczenia OC sprawcy. KNF uznał, że pojazd zastępczy należy się także osobom indywidualnym, a nie wyłącznie biznesmenom. Opinia KNF jest jedynie zaleceniem więc ubezpieczyciele niechętnie przystają na żądania kierowców.

Oczywiście samochód zastępczy nie jest należny automatycznie. Warto zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej w której sprawca ma wykupione ubezpieczenie OC pojazdu w celu złożenia oświadczenia. Powinieneś uargumentować w nim, że samochód zastępczy jest Ci niezbędny. Dlatego w oświadczeniu wymieniasz istotne i rzetelne argumenty tak, aby ubezpieczyciel nie miał argumentów, na podstawie których mógłby stwierdzić, że wynajem samochodu zastępczego jest nieuzasadniona. Pojazd zastępczy może być tej samej lub niższej klasy w porównaniu z pojazdem jaki posiadasz. Zwykle za auto zastępcze będziesz musiał sam zapłacić licząc na to, że ubezpieczyciel potem Ci zwróci poniesione koszty. Inną z możliwości jest skorzystanie z samochodu zastępczego oferowanego przez warsztat. Koszty zostaną wtedy wliczone w naprawę.

W przypadku szkody całkowitej gdy samochód nadaje się do kasacji, masz prawo do auta zastępczego do czasu kupienia nowego lub otrzymania odszkodowania. Pamiętaj wtedy o rachunkach i fakturach dla ubezpieczyciela sprawcy.

Samochód z ubezpieczenia AC

Ubezpieczenie autocasco i assistance, w zależności od wybranej przez nas opcji ubezpieczenia, mogą gwarantować możliwość wynajęcia zastępczego samochodu na koszt ubezpieczyciela. Oczywiście, wszystko zależy od tego, czy w umowie taki samochód został przewidziany, a jeżeli tak, to kiedy i na jaki okres. Ponadto czas naprawy uszkodzonego samochodu zwykle musi być dłuższy od określonego w umowie ubezpieczenia (zwykle jest to 24 godziny). Samochód zastępczy z AC lub assistance można wypożyczyć zazwyczaj na okres od 3 do 4 dni. Może też się okazać, że część kosztów wynajmu auta zastępczego będziemy musieli pokryć sami. Jeśli chesz uniknąć tego typu niespodzianek, powinieś uważnie przeczytać zapisy Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). Podobnie jak przy OC, samochód zastępczy może być tej samej bądź niższej klasy co pojazd ubezpieczonego klienta.