Taryfikator mandatów i punktów karnych.

Aktualne taryfikatory.

Mandat i pieniądzeCzasami kierowcy nie zdają sobie sprawy, że ryzykują mandat dlatego warto pobrać sobie taryfikator mandatów lub/i punktów karnych, aby zapoznać się z przynajmniej niektórymi wykroczeniami. Dzięki temu, być może, nie tylko zaoszczędzisz na mandatach, ale też przyczynisz się do poprawy bezpieczeństwa na drodze.

Lp.Nazwa taryfikatoraFormat
1.Taryfikator mandatówPDF
2.Taryfikator punktów karnychPDF

Mandaty.

Policjant ma prawo nałożyć karę w wysokości jaką określa taryfikator mandatów. Jeśli nie zgadzasz się z policjantem, możesz odmówić przyjęcia mandatu. Możesz tak zrobić zarówno wtedy, gdy uważasz, że jesteś niewinny, jak i gdy uzważasz, że proponowany mandat jest za wysoki. Wtedy sprawą zajmie się sąd grodzki. Jeśli sąd uzna Twoje racje, może Cię uniewinnić lub nałożyć karę mniejszą od zaproponowanej przez policjanta. Pamietaj jednak, że nie warto odmawiać przyjęcia mandatu tylko po to, aby przeciągnąć sprawę - to niepotrzebne dodatkowe koszty, które poniesiesz gdy zostaniesz przez sąd uznany za winnego.

Punkty karne.

Kodeks Drogowy nakłada na policję obowiązek prowadzenia ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Taryfikator punktów karnych zawiera spis wykroczeń drogowych z przypisaną im odpowiednią liczbą punktów karnych w skali od 1 do 10. Otrzymane punkty usuwane są po upływie roku od dnia wykroczenia. W ciągu roku kierowca może uzyskać 24 punkty karne. Osoba, która posiada prawo jazdy dłużej niż 1 rok i przekroczy 24 punkty, kierowana jest jedynie na egzamin sprawdzający (test teoretyczny i praktyczny). Jeżeli natomiast kierujący przekroczy liczbę 20 punktów w ciągu roku od uzyskania po raz pierwszy prawa jazdy, sporządzana jest decyzja administracyjna o cofnięciu prawa jazdy z wnioskiem o skierowanie na ponowny kurs.

Koniec z redukcją punktów karnych od 2013 roku

Od 1 stycznia 2013 roku nie ma możliwosći redukcji punktów poprzez szkolenia. Kierowca, który przekroczy limit 24 punktów będzie kierowany na kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Po odbyciu takiego kursu punkty bedą usuwane.