Ubezpieczenie floty pojazdów.

Ubezpieczenie floty pojazdówZ ofert towarzystw ubezpieczeniowych dla flot samochodowych korzystają nie tylko firmy posiadające własny park samochodowy, ale też firmy leasingowe oraz firmy oferujące usługi zarządzania flotą. Liczba takich przedsiębiorstw będzie, podobnie jak na zachodzie Europy, rosnąć, więc należy się spodziewać coraz większej ilości flot, które trzeba będzie ubezpieczyć.

Ubezpieczając flotę samochodów możesz liczyć na lepsze warunki niż ubezpieczając każdy samochód osobno. Ubezpieczenia flotowe skierowane są do firm, które posiadają co najmniej kilka samochodów (w niektórych towarzystwach minimum to kilkanaście). Zwykle im więcej aut tym oferta jest korzystniejsza. Takie ubezpieczenia samochodowe mogą zawierać OC, AC, NNW, assistance i zieloną kartę.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także opcje dodatkowe jak AC/KR rozszerzone o gwarantowaną sumę ubezpieczenia, możliwość wynajęcia samochodu zastępczego na koszt firmy ubezpieczeniowej czy ubezpieczenie szyb i wyposarzenia oraz pomoc w dochodzeniu odszkodowania. Warto wiedzieć, że towarzystwa dopuszczają indywidualne negocjowanie warunków umowy. O ile warunki OC są standardowe to już przy AC jest spore pole do negocjacji ceny i warunków. Samochody prywatne i firmowe, muszą być ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej (OC). Natomiast ubezpieczenie AutoCasco (AC) nie jest obowiązkowe, jednakże w razie jego braku firma nie może wliczyć do kosztów uzyskania przychodu kosztu naprawy oraz wartości samochodu w przypadku kradzieży.

Przy obliczaniu składki za ubezpieczenie floty pojazdów ubezpieczyciele biorą pod uwagę takie czynniki jak liczba pojazdów oraz ich wartość. Ponadto istotna jest struktura wiekowa pojazdów oraz struktura floty (czy są to pojazdy osobowe, ciężarowe czy ciągniki siodłowe). Jeżeli jest to struktura mieszana, to ubezpieczyciel patrzy, jak układa się procentowy udział poszczególnych rodzajów pojazdów w danej flocie. Istotna jest także szkodowość floty i jej użytkownicy (częsta jest sytuacja, że kto inny jest właścicielem floty, a kto inny ją eksploatuje), sposób i jakość administrowania flotą przez jego właściciela lub użytkownika.

Na koszt ubezpieczenia ma też wpływ udział własny oraz franszyza. Udział własny to kwota (wyrażona procentowo) o jaką obniża się odszkodowanie. Franszyza redukcyjna to stała kwota, którą odejmuje się od odszkodowania. Natomiast franszyza integralna powoduje, że klient otrzyma odszkodowanie tylko jeśli szkody przekroczą ustaloną w umowie kwotę.